Сокальська ОДПІ: Військовий збір: нюанси оподаткування

Сокальська ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області нагадує, що з 1 січня 2015 року внесено зміни до Податкового кодексу України в частині оподаткування військовим збором. Відтак, об’єктом оподаткування збором є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід фізичної особи – резидента (нерезидента), що оподатковується податком на доходи фізичних осіб, до якого, зокрема включається частина доходу від операцій з нерухомим майном.

Так, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки у визначених законодавством розмірах, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб та, відповідно, військовим збором. Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.

У разі продажу (обміну) протягом звітного податкового року більш як одного з вищезазначених об’єктів нерухомості або від продажу іншого об’єкта нерухомості, скажімо нежитлової нерухомості, дохід, отриманий від таких операцій, підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.

При продажу рухомого майна

Сокальська ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області нагадує, що з початку цього року внесено зміни до переліку об’єктів оподаткування військовим збором.

Так, з 1 січня 2015 року, оподатковуються військовим збором операції з рухомим майном. Згідно з нормами Податкового кодексу України дохід платника податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків та військовим збором – 1,5 відсотка.

Однак як виняток, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб. Відповідно, доходи, отримані від таких операцій, звільняються від оподаткування військовим збором.

При отриманні доходів у вигляді спадщини та подарунків

Сокальська ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області повідомляє, що відповідно положень податкового кодексу України звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно норм Податкового кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб, тобто, які не підлягають оподаткуванню або оподатковуються за нульовою ставкою.

Тому варто нагадати, що дохід, отриманий платником в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна тощо членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за нульовою ставкою.

Відповідно, такі спадкоємці чи обдаровані не сплачуватимуть військового збору. Якщо ж спадщина, подарунок отримані не від члена сім’ї першого ступеня споріднення, такий дохід оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.

З доходів фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність

Сокальська ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області нагадує, що з набранням чинності змін до Податкового кодексу України, фізичні особи – підприємці та фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, з 1 січня цього року є платниками військового збору. Цей порядок не поширюється на фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування.

Такі особи за результатами звітного податкового року самостійно розраховують суму військового збору у розмірі 1,5 відсотка чистого річного оподатковуваного доходу, відображають в річній податковій декларації та сплачують у терміни, передбачені для сплати податку на доходи фізичних осіб за відповідний період.

Першим звітним податковим періодом для нарахування військового збору для таких платників є 2015 рік.

Отже, фізичні особи – підприємці, які провадять діяльність на загальній системі оподаткування, повинні подати податкову декларацію за підсумками діяльності у 2015 році у термін не пізніше 9 лютого 2016 року та сплатити військовий збір до 19 лютого 2016 року включно.

Строк подання річної податкової декларації за 2015 рік для осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність – до 1 травня 2016 року, термін сплати військового збору – до 1 серпня 2016 року.