Сокальська ОДПІ: відкриття власного бізнесу, нюанси оподаткування ФОП

Графік проведення „гарячої лінії” у листопаді

18 листопада з 11.00 до 12.00 год. відбудеться „гаряча лінія” із завідувачем сектору доходів і зборів з фізичних осіб Радехівського відділення Сокальської ОДПІ Шайногою Світланою Василівною з питань застосування податкового законодавства та законодавства щодо адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування платниками податків – фізичними особами, а також порядку подання звітності в електронному вигляді.

Телефон „гарячої лінії” (255)2-18-44.

Відтепер на відкриття власного бізнесу потрібно всього 24 години

Сокальська ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області повідомляє, що у травні цього року Мін’юст та ДФС удосконалили обмін інформацією, що дало змогу забезпечити взяття на облік підприємств і підприємців протягом одного робочого дня. А з 16-го жовтня набрали чинності накази, які фактично регулюють процедури започаткування бізнесу протягом 24 годин.

Так, наказом Міністерства фінансів України №747 встановлено, що контролюючі органи у день отримання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців здійснюють взяття на облік платників податків та передачу до ЄДР даних про взяття їх на облік у контролюючих органах.

У той же час спільним наказом Міністерства фінансів і Міністерства юстиції №1918/5/869 запроваджується обмін інформацією між ЄДР та інформаційними системами ДФС в он-лайн режимі, а до запровадження такої взаємодії – з інтервалом не більше ніж 2 години.

Тобто, на кожне повідомлення в електронному вигляді формується відповідь про взяття на облік та дані про взяття на облік платника податків та платника єдиного внеску, які включаються до Єдиного державного реєстру. Для забезпечення взяття на облік платника єдиного внеску Державною фіскальною службою України повністю автоматизовано обмін інформацією з Фондом соціального страхування.

Починаючи з травня 2015 року обмін інформацією між ДФС та Фондом соціального страхування триває від півгодини до години.

Підприємці – фізичні особи на загальній системі оподаткування подають звіт з єдиного соціального внеску один раз на рік

Сокальська ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області нагадує, що фізичні особи – підприємці, які застосовують загальну систему оподаткування, формують і подають до фіскальних органів звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом. Отже, граничний термін подання звіту з єдиного соціального внеску – 9 лютого.

Базою нарахування єдиного внеску для платників податків на загальній системі оподаткування є сума доходу (прибутку), отриманого від діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, в якому отримано дохід (прибуток).

Відповідно до частини 11 ст.8 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (далі – Закон № 2464) єдиний внесок для фізичних осіб – підприємців, що застосовують загальну систему оподаткування, встановлюється у розмірі 34,7 % бази нарахування єдиного внеску.

При цьому фізичні особи – підприємці зобов’язані подавати звіт незалежно від ведення підприємницької діяльності оскільки звіт містить відомості, що накопичуються в базах даних персоніфікованого обліку та за якими обчислюється страховий стаж.

За неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску, подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування, іншої звітності та відомостей, передбачених Законом № 2464, платники єдиного внеску, зокрема фізичні особи – підприємці, які застосовують загальну систему оподаткування, несуть фінансову та адміністративну відповідальність.

Нарахування єдиного внеску при відсутності доходів у підприємців – „загальносистемників” – право, а не обов‘язок

Сокальська ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області нагадує, що фізичні особи – підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, нараховують єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок) на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.

Якщо платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску (з 01.01.2015 по 31.08.2015 р. становить 20706,00 гривень, з 01.09.2015 – 23426,00 гривень). При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (з 01.01.2015 по 31.08.2015 становить 422,65 гривень, з 01.09.2015 – 478,17 гривень).

Звертаємо увагу, якщо вищевказані фізичні особи – підприємці, не отримували доходів (прибутків) у звітному році або окремому місяці звітного року, такі особи можуть не визначати базу єдиного внеску, оскільки вказаною нормою передбачено право, а не обов’язок платника.

При цьому сума єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахована за календарний рік, підлягає сплаті до 10 лютого року, наступного за звітним, тобто останнім днем сплати є 9 лютого.

Порядок подання звіту та сплати єдиного соціального внеску фізичними особами підприємцями – „спрощенцями”

Сокальська ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області нагадує, що фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, без використання праці найманих працівників, формують та подають звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом (9 лютого – останній день). При цьому, звіт не подається та, відповідно, не сплачується єдиний соціальний внесок платниками єдиного податку, які є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку нараховують єдиний соціальний внесок у розмірі 34,7 відсотка на суму, визначену такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом України від 08.07.2010 № 2464-VI „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (з 01.01.2015 по 31.08.2015 становить 20706,00 гривень, з 01.09.2015 – 23426,00 гривень) та не менше розміру мінімального страхового внеску (з 01.01.2015 по 31.08.2015 становить 422,65 гривень, з 01.09.2015 – 478,17 гривень).

Підприємці – „спрощенці” зобов’язані сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Отже, граничним терміном сплати єдиного внеску за себе такими фізичними особами – підприємцями є 19 число місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.  У разі якщо останній день строків сплати єдиного внеску припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків сплати єдиного внеску вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.

Відповідальність за ненарахування, неутримання та несплату податку на доходи фізичних осіб

Сокальська ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області нагадує, що відповідно до пункту 127.1 статті 127 Податкового кодексу України Податкового кодексу України за ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків до податкових агентів, застосовується накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. 

Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів,  тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Дії,  вчинені протягом 1095 днів втретє та більше,  тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Варто зауважити, що відповідальність за погашення суми податкового зобов’язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов’язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на податкового агента.

Також інформуємо, що вищезазначені штрафи не застосовуються, коли ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб самостійно виявляється податковим агентом при проведенні перерахунку, передбаченого пунктом 169.4 статті 169 Кодексу, та виправляється в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року.

До речі, протягом десяти місяців цього року проведеними перевірками правильності утримання, повноти та своєчасності перерахування податку на доходи фізичних осіб на 13-и підприємствах Сокальського та Радехівського районів встановлено порушення. За результатами перевірок донараховано 134,7 млн. грн., у тому числі 25,1 млн. грн. – основного платежу з податку на доходи фізичних осіб, 104,7 млн. грн. – штрафних санкцій та 4,9 млн. грн. пені.